שסטוביץ תרגישו חופשי לנשנש

תרגישו חופשי לנשנש

אנחנו לא יוצאים מהבית בלי חטיף אנרגיה בתיק. ללימודים, למכון כושר, או סתם כגיבוי ליום ארוך. אבל כמה מאיתנו יודעים לבחור את החטיף הנכון מול מדף עמוס בחטיפים, איך אנחנו יכולים לעשות את הבחירה הטובה ביותר עבורנו? אבינועם ארביב, דיאטן קליני, עושה סדר – מה לחפש וממה להיזהר

 

זה חטיף אנרגיה או חטיף בריאות? איך מבדילים? יש קריטריונים? ומה ההבדל ביניהם לבין סתם ממתק? בואו נעשה סדר: אנרגיה היא שם כללי לכך שהמוצר מכיל קק"ל (קילו קלוריות), לרוב בצורת פחמימה שמהווה אנרגיה זמינה, והתואר בריאות הוא כמובן מאוד גמיש ויחסי. אז איך בכל זאת, בתוך כל בלאגן הסלוגנים הקליטים והאריזות הצבעוניות, נדע אילו חטיפי אנרגיה באמת טובים עבורנו? הנה כמה נקודות חשובות שיוכלו לעזור לנו לבחור.

 

רכיבים
רשימת הרכיבים מסגירה את איכות המוצר שלפניכם. ככלל, ככל שרשימת הרכיבים של המוצר היא גדולה ארוכה יותר, כך המוצר מעובד יותר ועל כן העדיפו חטיפים עם רשימת רכיבים קצרה מעטים. גם לסדר ההופעה של הרכיבים יש משמעות – הרכיבים הדומיננטיים מופיעים בתחילת הרשימה, וחשוב לבחון את 3 הרכיבים הראשונים. שימו לב, האם מדובר בדגנים מלאים? אגוזים? פירות? או אולי דווקא סוכרים למיניהם? כשהרכיבים איכותיים, תהיו בטוחים ש אז החטיף הוא איכותי. במידה ואחד מ-3 הרכיבים הללו הוא סוכר (או אחת מנגזרותיו הרבות), מומלץ לשקול לבחור חטיף אחר.
הידעת? יש חטיפים בהם הרכיבים הראשונים הם תמרים, אגוזים וגרעינים.

 

סיבים תזונתיים
סיבים הם סוג של פחמימה, אך בניגוד לפחמימות רגילות הם אינם מתפרקים לסוכרים באותה הצורה. אפשר למצוא אותם בפירות, ירקות, דגנים מלאים וכדומה, ויש להם מספר יתרונות: הם תורמים לתחושת השובע, לפעילות תקינה של מערכת העיכול ולאספקת אנרגיה לתאי מערכת העיכול. הרבה חטיפי אנרגיה ובריאות מתהדרים בהכרזה "מכיל דגנים מלאים", אך לא די בכך. חפשו אחר חטיף אנרגיה שלא רק מכיל פירות, דגנים מלאים ו/או אגוזים, אלא גם מכיל כמות טובה גבוהה של סיבים מתוך סך הפחמימות שבו (1.5-2 גרם סיבים לחטיף). התוצאה תהיה חטיף משביע יותר, שמטיב ונכון יותר  עם לתהליך העיכול.
הידעת? בחטיף איכותי יש כ-2 גרם סיבים תזונתיים לחטיף של 25 גרם.

 

סוכר מוסף
חטיפי אנרגיה ובריאות הם מתוקים, ולכן אנחנו אוהבים אותם. מקור המתיקות הזו הוא לעיתים מסוכרים זמינים ותוספת ממתיקים, עם שמות כמו: סירופ סוכר, גלוקוז, דקסטרוז, סירופ גלוקוזה, סוכר קנים, סוכר חום, סירופ תירס, מלטודקסטרין, סירופ מייפל, מולסה ועוד. כל אלה הם נגזרות שונות של סוכרים מוספים. על פי אירגון הבריאות העולמי, מומלץ לצמצם בכמויות הסוכרים בתפריט היומי לעד 10% ממהכנסת האנרגיה היומית, וקיים ערך מוסף לצמצום נוסף לעד 5%. העדיפו חטיף עם כמה שפחות סוכר מוסף, אם בכלל.
הידעת? בחטיף FREE אין בכלל סוכר מוסף.

 

איזון בין אבות המזון
לא מעט חטיפי אנרגיה מכילים בעיקר פחמימות, בצורה של דגנים מעובדים וסוכר. במצב שבו חטיף מכיל כמעט רק פחמימה ונאכל לבדו (או לצד הקפה), הסוכר בדם שלנו יעלה בצורה יחסית חדה, ולאחר מכן ירד באופן דרסטי כאשר יופרש אינסולין בגופינו. וכך מתעורר שוב חשק למתוק, שיעלה שוב האת רמת הסוכר (משמעותי במיוחד אצל סוכרתיים). אנחנו יכולים למתן את עליית הסוכר, אם נצרוך חלבונים, שומנים וסיבים תזונתיים. כאשר חטיף מכיל גם מרכיבים כמו אגוזים, פירות ודגנים מלאים, מתווספות קבוצות מזון נוספות, ורמות הסוכר עולות באופן מבוקר יותר. 
הידעת? חטיפי FREE מצטיינים ברשימת רכיבים קצרה, הכוללת אגוזים ופירות, המכילים יותר חלבון, שומנים וסיבים תזונתיים – שממתנים את עליית הסוכר בדם.

 

חטיפי אנרגיה ובריאות הם פתרון לנשנוש זמין שאפשר לקחת בתיק, ובצורה מדודה מראש. עם זאת, חשוב לשים לב שתחת הילה בריאותית והתהדרות בערכים תזונתיים שונים, מתחבאים לפעמים מוצרים מעובדים עד מאוד, כמויות סוכר גדולות וכמויות סיבים זניחות (שהשפעתן על שובע נתונה בספק). מה עושים? פשוט קוראים את רשימת הרכיבים באותיות הקטנות: אם הרשימה קצרה, אם יש כ-2 גרם סיבים תזונתיים, אין תוספת סוכר – לפנינו חטיף איכותי, מזין ומשביע לאורך זמן. וכשיש תמרים, פירות ואגוזים – הוא גם טעים!

 

לעוד מידע על חטיפי FREE לחצו כאן

 

הירשמו לניוזלטר!
רוצים להתעדכן בכל הקופונים והמבצעים על כל החדש והנוצץ בעולם הקוסמטיקה והטיפוח?
רוצים לשמוע על כל המתכונים והטיפים הכי מיוחדים וטעימים בעולם הקולינריה? הירשמו עכשיו!

 
טואלטיקה
עדכונים שוטפים
על עולם טיפוח
הפרט והבית
בחר
 
יופי וקוסמטיקה
עדכונים שוטפים על
החדש והנוצץ
ופעילויות שאתם
חייבים לדעת עליהן
בעולם היופי
בחר
 
מזון
עדכונים חמים על
מוצרים חדשים,
פעילויות מדליקות
ומתכונים שווים בעולם
הקולינריה
בחר
 
קמעונאים
עדכונים שוטפים על
מוצרים חדשים,
פעילויות שיווקיות
ומידע קמעונאי חשוב
בחר

* ניתן לבחור יותר מניוזלטר אחד
 קראתי ואני מסכים לתנאי הפרטיות ולתקנון החברה. היני מאשר קבלת חומר פרסומי.
קראתי ואני מסכימ/ה לתנאי הפרטיות ולתקנון החברה.
היני מאשר/ת קבלת חומר פרסומי.

הרשמו לניוזלטר