שסטוביץ אורח חיים והשפעתו על טיפולי שיניים

אורח חיים והשפעתו על טיפולי שיניים

19-02-2019

בסקירה שהופיעה בעיתון Periodontology 2000 ב-2018, פורס P. Mark Bartold את תפיסתו בדבר טיפול חניכיים (פריודונטלי) מותאם אישית. בשונה מהטיפול המקובל כיום, המבוסס על ניסיון אמפירי וגישת 'סוג אחד זהה לכולם' (one size fits all), רפואת חניכיים מותאמת אישית, אשר צפויה להיות העתיד בתחום, תבצע ריבוד סיכונים הכולל התייחסות לגנטיקה, סביבה הרגלים והתנהגות של כל חולה וחולה. תהליכים אלו החלו בתחומים אחרים בעולם הרפואה, בעיקר בתחום האונקולוגיה, בו מיפוי גנטי של המחלה הפך סטנדרט הטיפול בגידולים מסוימים ומבדיל את הגישה הטיפולית בשני אנשים עם 'אותו' סוג גידול.

גישה זו תאפשר, לדבריו, להפריד בין חולים שנמצאים בסיכון גבוה לסיבוכי מחלת חניכיים ואלו שלא. יתרה מכך, כיום הטיפול והמעקב הפריודונטלי מתבסס על 'אבחנת עבר', דהיינו החולה מגיע עם מחלה קיימת. טיפול מותאם אישית יאפשר התאמת טיפול על פי סיכון עתידי, ולאו דווקא רק לאחר הופעת המחלה.

בתחום האבחון הגנטי, המחבר מביא מספר מאמרים הקשורים בפרופיל הגנטי של חולים עם מחלת חניכים, וצופה כי בעתיד יבוצע אפיון מבוסס דגימת רוק מחלל הפה. מספר עבודות הראו כי הפרופיל הגנטי הספציפי משפיע על התבטאות שונה של דלקות חניכיים בין מטופלים.

אם בעבר נתפסו חיידקים כמחוללי זיהומים בלבד, הרי שתפיסה זו נחשבת כיום מיושנת. ידוע כי קיים קשר בין המיקרוביום (אנליזה של מכלול הפתוגניים הזיהומיים בסביבה נתונה) בחלל הפה לבין הביטוי הגנטי ברקמת החניכיים, וכן השפעה אפשרית של חיידקים על התפתחות המחלה במישור הגנטי. אי לכך, תכשירים בעלי פעילות אנטי-בקטריאלית משמעותית עשויים להשפיע לא רק על נוכחות החיידקים ושעור המחלות, אלא לשנות את ביטוי החלבון בתוך חלל הפה.

כחלק מהראייה האישית של החולה, נטען כי גם רופאי השיניים צריכים להתייחס לגורמי הסיכון. בהערכת החולה יש להסתכל על מחלות רקע, הרגלים דוגמת עישון ואלכוהול (אותם יש לעודד להפסיק), אך בנוסף לזה יש לבדוק מרכיבי תזונה שעשויים להשפיע על הפעילות החיסונית בחלל הפה דוגמת סידן, מגנזיום ואבץ. על אף שחלק מגורמי הסיכון (דוגמה עישון ואלכוהול) ידועים מזה שנים רבות, דרכי הטיפול בהן מתעדכנות תדיר. מסיבה זו, על רופא השיניים לא רק להסתפק באמירות כלליות הנוגעות להפסקת הרגלים אלו, אלא אף להיות מעודכן בשיטות החדשות בגמילה, ולהציע אותן לחולה כחלק ממסגרת הטיפול.

לסיכום מבקש המחבר לצאת משבלונת הטיפול האחיד, וצופה כי מודלים עתידיים יידעו לצפות טוב יותר איזה חולה יפיק תועלות רבות יותר מטיפול שמרני יותר ואיזה חולה יצטרך טיפול אגרסיבי יותר כטיפול במחלתו.

גישה למאמר עצמו:

REVIEW A R T I C L E: Lifestyle and periodontitis: The emergence of personalized periodontics
P. Mark Bartold. Faculty of Health Sciences, Adelaide Dental School, The University of Adelaide, Adelaide, South Australia, Australia.
How to cite this article: Bartold PM. Lifestyle and periodontitis: The emergence of personalized periodontics.
Periodontol 2000. 2018;78:7–11. https://doi.org/10.1111/ prd.12237

הירשמו לניוזלטר!
רוצים להתעדכן בכל הקופונים והמבצעים על כל החדש והנוצץ בעולם הקוסמטיקה והטיפוח?
רוצים לשמוע על כל המתכונים והטיפים הכי מיוחדים וטעימים בעולם הקולינריה? הירשמו עכשיו!

 
טואלטיקה
עדכונים שוטפים
על עולם טיפוח
הפרט והבית
בחר
 
יופי וקוסמטיקה
עדכונים שוטפים על
החדש והנוצץ
ופעילויות שאתם
חייבים לדעת עליהן
בעולם היופי
בחר
 
מזון
עדכונים חמים על
מוצרים חדשים,
פעילויות מדליקות
ומתכונים שווים בעולם
הקולינריה
בחר
 
קמעונאים
עדכונים שוטפים על
מוצרים חדשים,
פעילויות שיווקיות
ומידע קמעונאי חשוב
בחר

* ניתן לבחור יותר מניוזלטר אחד
 קראתי ואני מסכים לתנאי הפרטיות ולתקנון החברה. היני מאשר קבלת חומר פרסומי.
קראתי ואני מסכימ/ה לתנאי הפרטיות ולתקנון החברה.
היני מאשר/ת קבלת חומר פרסומי.

הרשמו לניוזלטר