שסטוביץ אאוץ'… השן רגישה | #למה_קרח_כואב?

אאוץ'… השן רגישה | #למה_קרח_כואב?

31-01-2016

זה קורה בקיץ בביס בארטיק, או בחורף בלגימת תה. השן משדרת אותות מצוקה.

שאלנו את ד"ר גיא טוביאס, היועץ המדעי של "קולגייט" מה גורם לרגישות ואיך מטפלים בה

 

"השן שלנו בנויה משלוש שכבות: השכבה החיצונית נקראת אמאייל או זגוגית השן – רקמה חזקה  שמגנה על השן מפני מפגעים והתבלות. השכבה האמצעית נקראת דנטין (Dentin) והיא בנויה מצינוריות מיקרוסקופיות עדינות מלאות בנוזל, כשבקצה הצינורית מצוי עצב אשר  בתגובה לגירוי יעביר תחושת כאב. השכבה השלישית, הפנימית, היא מוך השן בתוכה מצויים כלי דם, עצבים וכלי לימפה.

 

כידוע, השן שוכנת בתוך עצם הלסת, שעטופה ברקמת החניכיים. מצב הרגישות נוצר כאשר שכבת הדנטין נחשפת – זה יכול לקרות בעקבות נסיגת חניכיים, או כתוצאה משחיקת שכבת האמייל. כך או כך, הצינוריות המרכיבות את הדנטין הופכות חשופות לסביבה החיצונית וכל גירוי (קור, חום, מזון או נוזלים) גורם לתזוזת הנוזל בצינורית ומפעיל את קצה העצב. התוצאה: כאב מיידי.

 

האם ניתן להימנע מתופעת הרגישות?

בהחלט. יש לזהות את הגורמים המובילים לכאב ולהימנע מהם. כאמור, הגורמים לחשיפת הדנטין  יכולים להיות למשל צחצוח טראומטי ושימוש במברשת לא מתאימה – כך שאם אתם מפעילים כוח רב בזמן הצחצוח (זה קורה כאשר אנחנו ממהרים, או מוטרדים ואיננו מרוכזים בפעולת הצחצוח), מומלץ לעבור למברשת שיניים בעלת סיבים רכים (על גבי עטיפת המברשת מצוינת מידת קשיות הסיבים) ולהקפיד על צחצוח עדין. סיבה אחרת לרגישות יכולה להיות צריכה מופרזת של מזון חומצי. במקרה כזה יש לשאוף לצמצם את כמות המזון החומצי ולצרוך באופן מרוכז ולא לפזר אותו לכמה ארוחות קטנות.

 

איך מומלץ לטפל בשיניים רגישות?

קיימות שתי שיטות עיקריות לטיפול ברגישות יתר. הראשונה פועלת על העצבים המצויים בקצות תעלות הדנטין באמצעות מלחי אשלגן. השיטה השנייה מבוססת על חסימה מכאנית ואיטום תעלות הדנטין. את האיטום ניתן לבצע בשתי טכנולוגיות עיקריות: אחת המכילה חומרים לאיטום המספקים הקלה מתמשכת בפני רגישות, והשנייה מספקת הקלה מיידית בפני רגישות בנוסף להקלה מתמשכת. כדוגמת טכנולוגיית Pro-Argin.

 

טכנולוגיית  Pro-ArginTM מכילה Arginin, חומצת אמינו המצויה ברוק באופן טבעי ותרכובת סידן (קלציום קרבונט), שכבת האיטום יוצרת מגן האוטם את תעליות הדנטין הפתוחות ומסייע לטפל בגורמים לתחושת הכאב. יתרון נוסף הוא כי שכבת המגן עתירת הסידן עמידה בפני התקפות חומצה ומספקת הגנה נוספת לשן. טכנולוגיית  Pro-ArginTM מצויה במשחת השיניים פרו-ריליף של קולגייט.

 

 

הירשמו לניוזלטר!
רוצים להתעדכן בכל הקופונים והמבצעים על כל החדש והנוצץ בעולם הקוסמטיקה והטיפוח?
רוצים לשמוע על כל המתכונים והטיפים הכי מיוחדים וטעימים בעולם הקולינריה? הירשמו עכשיו!

 
טואלטיקה
עדכונים שוטפים
על עולם טיפוח
הפרט והבית
בחר
 
יופי וקוסמטיקה
עדכונים שוטפים על
החדש והנוצץ
ופעילויות שאתם
חייבים לדעת עליהן
בעולם היופי
בחר
 
מזון
עדכונים חמים על
מוצרים חדשים,
פעילויות מדליקות
ומתכונים שווים בעולם
הקולינריה
בחר
 
קמעונאים
עדכונים שוטפים על
מוצרים חדשים,
פעילויות שיווקיות
ומידע קמעונאי חשוב
בחר

* ניתן לבחור יותר מניוזלטר אחד
 קראתי ואני מסכים לתנאי הפרטיות ולתקנון החברה. היני מאשר קבלת חומר פרסומי.
קראתי ואני מסכימ/ה לתנאי הפרטיות ולתקנון החברה.
היני מאשר/ת קבלת חומר פרסומי.

הרשמו לניוזלטר