שסטוביץ מי מפחד ממברשות שיניים חשמליות?

מי מפחד ממברשות שיניים חשמליות?

04-02-2015

 

מאת ד"ר אלון וקסלר, מנהל מדעי בחברת קולגייט

 

למעלה מ-50 שנים חלפו מאז הושקה מברשת השיניים החשמלית הראשונה והבלבול באשר למברשות שיניים חשמליות עודנו רב. האם מברשות שיניים חשמליות עדיפות על פני המברשות הידניות ולמי מומלץ לצחצח שיניים במברשת שיניים חשמלית?

 

קצת היסטוריה

מברשות השיניים החשמליות הראשונות שווקו בארה"ב בתחילת שנות ה-60 של המאה הקודמת (תמונה 1) אך זכו להצלחה מועטה בלבד. המברשות החשמליות הראשונות ניסו לחקות את תנועות הצחצוח הידניות ולא הציעו יתרון משמעותי בניקוי השיניים. לאחר שההתלהבות הראשונית התפוגגה, פחת העניין במברשות אלו ורק מעטים השתמשו בהם בצורה קבועה.

 

טכנולוגיות צחצוח חדשות

השינוי חל בשנות ה-90 עם הופעה של מברשות שיניים חשמליות שהציעו טכנולוגיות צחצוח חדשות העדיפות על פני צחצוח שיניים ידני. כיום, מרבית המברשות החשמליות מבוססות על ראש מברשת עגול המסתובב במהירות של כ-2500-7500 סיבובים בדקה (תנועה סיבובית מלאה או תנועה סיבובית שכיוונה מתחלף) לעומת כ-300 תנועות צחצוח בדקה בלבד במהלך צחצוח שיניים ידני. תנועות הצחצוח המעגליות שונות מתנועות הצחצוח האופקיות שאופייניות לצחצוח ידני והתנועות המהירות של המברשת מייצרות פי 10 יותר תנועות ניקוי בכל צחצוח.

 

לנקות כמו השיננית

במהלך שנות ה-90 התפתחו גם מברשות שיניים חשמליות הפועלות בטכנולוגיה דומה למכשירי הניקוי הרוטטים (ultrasonic scalers) המשמשים להסרת אבנית ומשקעים קשים ע"י השיננית. מברשות אלו מכונות מברשות סוניות (sonic toothbrush) ומסוגלות לייצר תנועות צחצוח בתדירות של למעלה מ-30,000 תנודות בדקה. מעבר לתנועות ההברשה המהירות, תנודות המברשת מייצרות גלי קול מהירים המערערים את רובד החיידקים הצמוד לשיניים ומסייעים בהסרתו (תמונה 3).

 

מחקרים השוואתיים

במהלך 20 השנים האחרונות התפרסמו מחקרים רבים שמצאו כי השימוש במברשות שיניים חשמליות עם ראש מברשת מסתובב (תנועה סיבובית שכיוונה מתחלף) או מברשות חשמליות סוניות יעיל יותר בהסרה של רובד החיידקים ומאפשר שיפור במדדים של דלקת חניכיים. עם זאת, יעילות הצחצוח תלויה במידה רבה במשתמש ובפועל ניתן לבצע צחצוח שיניים יעיל גם עם מברשת שיניים ידנית. השימוש במברשות שיניים חשמליות מומלץ במיוחד עבור אנשים עם מיומנות ידנית מוגבלת, באנשים שלא מצליחים לבצע צחצוח שיניים יעיל באופן עקבי ובאלו הנדרשים לשמירה קפדנית על בריאות החניכיים.

 

חווית הצחצוח

חווית הצחצוח במברשת שיניים חשמלית שונה מאוד מצחצוח ידני ונדרשת תקופת הסתגלות. בניגוד למברשת ידנית, אין צורך לבצע תנועות צחצוח בעת השימוש במברשת חשמלית אך חשוב ללמוד למקם את ראש המברשת בצורה נכונה מול משטחי השן ולהימנע מהפעלת לחץ מוגזם. תנועות הצחצוח המהירות נוטות להסיט את ראש המברשת ובפעמים הראשונות ניתן לצחצח ללא משחה כדי לשלוט טוב יותר במיקום המברשת.

מברשת שיניים חשמלית איננה רובוט:

גם מברשת שיניים חשמלית זקוקה ל"נהג" אחראי המקפיד להכווין את ראש המברשת בזווית הנכונה לכלל משטחי השיניים. מובן מאליו, שמשטחי שיניים שלא נחשפו לראש המברשת לא יעברו ניקוי ובאזורים אלו עשויה להתפתח דלקת חניכיים. על כן, חשוב לבצע את הניקוי באופן שיטתי ולנקות את כלל משטחי השיניים החיצוניים והפנימיים.

 

מברשת שיניים חכמה

כדי להקטין את התלות במשתמש פיתחה חברת קולגייט מברשת שיניים חשמלית חדשה, Colgate ProClinicalTM A1500, הפועלת בטכנולוגיה של חישה אוטומטית. המברשת מצוידת בחיישנים חכמים המזהים את מנח המברשת בפה ומתאימים באופן אוטומטי את תנועות הצחצוח למשטחים השונים של השיניים. המברשת מגבירה את מהירותה כאשר ראש המברשת פונה למשטחי הלעיסה ומייצרת תנועות צחצוח מעגליות כאשר ראש המברשת פונה לגבול החניכיים (תמונה 3). במחקרי מעבדה ובמחקרים קליניים נמצא כי Colgate ProClinicalTM A1500 מאפשרת סילוק יעיל יותר של הפלאק ובמיוחד מאזורים הקשים לצחצוח (המשטחים שבין השיניים ובגבול החניכיים) וזאת בהשוואה למברשת שיניים ידנית רגילה.1,2

 

סיכום והמלצות

הדעה המקובלת כיום תומכת בשימוש במברשות שיניים חשמליות להסרה יעילה יותר של רובד החיידקים מן השיניים ולשיפור במדדי דלקת החניכיים. השימוש במברשת שיניים חשמלית מומלץ במיוחד עבור אנשים המתקשים בביצוע צחצוח שיניים יעיל באופן עקבי ובאלו הנדרשים להקפדה יתרה על בריאות החניכיים (סיכון מוגבר או היסטוריה של מחלת חניכיים). עם זאת, גם בעת השימוש במברשת שיניים חשמלית "חכמה" מוטלת על המשתמש האחריות לבצע צחצוח שיניים שיטתי המקיף את כלל משטחי השיניים. כאשר עוברים להשתמש במברשת שיניים חשמלית יש להימנע מהפעלת לחץ מוגזם העלול לגרום לתחושת אי-נעימות באזור החניכיים. לחוויית צחצוח משופרת יש לאפשר מגע קל בלבד של סיבי המברשת וליהנות מעיסוי החניכיים. כדי להבטיח את יעילות המברשת מומלץ לבחור במברשת שיניים חשמלית שיעילותה הוכחה במחקרים קליניים מבוקרים.

 

 

 

הירשמו לניוזלטר!
רוצים להתעדכן בכל הקופונים והמבצעים על כל החדש והנוצץ בעולם הקוסמטיקה והטיפוח?
רוצים לשמוע על כל המתכונים והטיפים הכי מיוחדים וטעימים בעולם הקולינריה? הירשמו עכשיו!

 
טואלטיקה
עדכונים שוטפים
על עולם טיפוח
הפרט והבית
בחר
 
יופי וקוסמטיקה
עדכונים שוטפים על
החדש והנוצץ
ופעילויות שאתם
חייבים לדעת עליהן
בעולם היופי
בחר
 
מזון
עדכונים חמים על
מוצרים חדשים,
פעילויות מדליקות
ומתכונים שווים בעולם
הקולינריה
בחר
 
קמעונאים
עדכונים שוטפים על
מוצרים חדשים,
פעילויות שיווקיות
ומידע קמעונאי חשוב
בחר

* ניתן לבחור יותר מניוזלטר אחד
 קראתי ואני מסכים לתנאי הפרטיות ולתקנון החברה. היני מאשר קבלת חומר פרסומי.
קראתי ואני מסכימ/ה לתנאי הפרטיות ולתקנון החברה.
היני מאשר/ת קבלת חומר פרסומי.

הרשמו לניוזלטר